Sitora Vip =)

Проверьте пожалуйста, правильно ли я перевела с русского на английский. Заранее спасибо!

Пожалуй, самой популярной в древности была легенда, согласно которой Игры основал Геракл после свершения своего шестого подвига-очищение скотного двора Авгия. Perhaps the most famous legend in the past was the legend according to it Heracle had established the Games after accomplishment his sixth labour-Cleaning The Augean Stables.

Леся Персидская

Perhaps the most famous legend in the ANCIENT WORLD was the legend according to WHICH HERCULES had established the Games after accomplishment OF his sixth labour - The Augean Stables' Cleaning.