Зульфия Кузнецова

Правильно ли я перевел эту небольшую статейку, проверьте пожалуйста (внутри)

НУЖЕН ЛИ НАРЕЗНОМУ БАТОНУ РАЗРЫХЛИТЕЛЬ
Посмотрите на срез: у качественного хлеба мякиш без комочков и пустот. После легкого надавливание он должен быстро принимать первоначальную форму. Отдайте предпочтение батону в упаковке, на которую производитель наклеил этикетку с перечнем ингредиентов и датой производства. Нарезной хлеб, приготовленный по ГОСТу, пекут из муки высшего и первого сорта. В тесто добавляют только питьевую воду, соль, сахар, маргарин. Разрыхлителя в составе быть не должно, его роль выполняют дрожжи, они делают хлеб пышным. лишний ингредиент и ароматизатор.

DO WE NEED A RIFLED LOAF BAKING POWDER?
Look at the slice: a quantity bread has crumb without lumbs and hollows. After the slight pressure it must take original form. Give preference to loaf in the package, on which the manufacter sticked a lable with a list of ingredients and date of production. A sliced bread was baked on GOST, baked of flour and first grade pain. In dough is added only drinking water, salt, sugar and margarine. Baking powder shouldn't be in the composition. its function is make by the yeast. They make a brad lush and excess ingredient and flavor enhancer.

Nurdin Kudaybergenov

DOES A RIFLED LOAF NEED BAKING POWDER?Look at the slice: a high-quality bread has crumb without clumps and hollows. After a slight pressure it must take the original form. Give preference to a loaf in package, on which the manufacturer sticked on a lable with a list of ingredients and a date of production. A sliced bread baked according to GOST is baked of white flour. Only drinking water, salt, sugar and margarine are added in the dough. Baking powder shouldn't be in the composition. its function is fulfilled by the yeast. It makes bread puff ////лишний ингредиент и ароматизатор. - непонятно, к чему эта фраза