Анфиса Затонская

Здравствуйте! Помогите, пожалуйста, перевести на английский:

1.Вы куда-нибудь ходили вчера? -Нет, я никуда не ходил 2.Кто-то из вас говорил мне об этом 3.Никто из детей не хотел ложиться спать 4.Расскажите нам все о вашем путешествии в Италию 4.Когда я вернулся, дома никого не было 5.Моя ручка гораздо хуже вашей 6.Это самый важный вопрос на сегодня 7.В прошлом году я тратил на английский язык меньше времени, чем в этом году 8.Его брат старше него на 5 лет 9.Февраль – самый короткий месяц в году 10.Мое пальто не такое теплое, как твое. 11.Она такая же красивая, как и ее сестра 12.У меня есть книги. На столе книги. Книги не на столе, а на полке

Александр

1. Did you go anywhere yesterday? No, I did't go anywhere. 2. Have any of you told me about it? 3. Nobody amongst the kids wanted to go to bed. 4. Tell us about your trip to Italy. 4. When I returned, there was nobody home. 5. My pen is considerably worse than yours. 6. This is the most important question for today. 7. Last year I have been spending less time studying English than this year. 8. His brother is 5 years older than him. 9. February is the shortest month in a year. 10. My coat is not as warm as yours. 11. She is as pretty as her sister. 12. I've got some books. Books are on the table. Books are not on the table, but on the shelf.

No Google

Чье? Мое?

1. You somewhere went yesterday? - Isn't present, I didn't go anywhere 2. Someone from you spoke to me about it 3. Anybody from children didn't want to go to bed 4. Tell to all of us about your travel to Italy 4. When I have returned, houses nobody was 5. My handle is much worse than yours 6. It is the most important question for today 7. Last year I spent for English language of less time, than this year 8. His brother is more senior it for 5 years 9. February – the shortest month in a year 10. My coat not such warm, as yours. 11. It same beautiful, as well as her sister 12. I have books. On a book table. Books not on a table, and on a regiment