Светлана Петренко

8-10 предложений на английском на тему " Спорт". Помогите пожалуйста! Очень срочно.

Вл
Владимир

• Do and play sport. It makes you strong and energetic. Keeping fit is very trendy today.
• Have a regular lifestyle. Remember a proverb:"Early to bed and early to rise makes a man healthy,wealthy and wise".
• Never use transport if it is possible to walk.
• If you live in the city, have a rets out of it more often,as it is a brilliant opportunity to breathe fresh air.
• Air your room before sleeping and don't forget to do morning exercises.
• Remember that loosing health is easuer than to restore it. Think about it now,till it is not too late!
• We wish you strong health for many years!