Альбина

Переведите на английский!!! Очень нужно!!!

Несколько бессонных ночей не причинили ему зла. У моего отца всегда много работы. Свежий воздух принесет тебе только пользу. Я только выполняю свою работу и стараюсь делать это как можно лучше .Мы еще не выполнили те упражнения. Когда мы их сделаем то сможем пойти в кино. Сделай мне одолжение и не входи в комнату 15 минут. Мы не можем позволить себе сделать неправильный выбор. У нас мало денег. По воскресеньям мама занимается стиркой белья, приготовление обеда и уборкой квартири. Я сделаю все возможное, чтобы успеть в театр вовремя. Пока ты не сделаешь домашнее задание, я не позволю тебе идти гулять. Он выполнил свой ​​долг и спас ему жизнь ведь он врач. Я сделал все что мог. Ничего не поделаешь.

Дмитрий Спиридонов

Some sleepless nights did not cause him harm. My father is always busy. The fresh air will bring you only good. I just do my job and try to do it better. We have not done the exercises. When we do we will be able to go to the movies. Do me a favor and do not enter into the room 15 minutes. We can not afford to make the wrong choice. us a little money. On Sundays, my mother deals with laundry, cooking dinner and cleaning kvartiri.Ya will do my best to catch the theater on time. As long as you do not do your homework, I will not let you go for a walk. He has done his duty and saved his life because he was a doctor. I did all I could. Nothing can be done.

Юрец Лукьянчук

Some sleepless nights have not caused it(him) evil. At my father always it is a lot of work. Fresh air will be of use to you only. I only carry out the work and I try to do(make) it as it is possible better .Мы yet have executed those exercises. When we them shall make that we can go to cinema. Make to me the favor and do not enter into a room of 15 minutes. We do not presume to make to ourselves a wrong choice. We have not enough money. On Sundays mum is engaged in washing of linen, preparation of a dinner and cleaning квартири. I shall make utmost to have time in theatre in time. While you will not make the domestic task, I shall not allow you to go to walk. It(he) has executed the a duty and it(he) has rescued it(him) a life in fact the doctor. I have made all that could. There's nothing to be done.