Наджибулло Лутфиллоев

6 предложений на грамматику

1. Я буду ждать пока сдашь экзамен. I am waiting for untill you'll pass an exam.

2. Она получит паспорт когда ей будет 16 лет. She'll get the passport when she is sixteen years old.

3. Мы пойдем к ней, как только она позвонит к нам. We'll go to her when she calls us.

4. Что она делала когда мы пришли к ней? - Она убирала в комнате. What was she doing when she came to her? She was cleaning the room.

5. Когда я вышла с дома, шёл сильный дождь. When I left from the house It was the heavy raining.

6. Что делал учитель пока мы писали произведение? What was the teacher doing when we were writting the creation?

Проверьте пожалуйста.

Татьяна Лабутина

Вот так:

1) I'll wait until you pass an exam.
2) She'll get the passport when she is sixteen years old.
3) We'll go to her when she calls us.
4) What was she doing when we came to her? She was cleaning the room.
5) When I went out the house there was heavy raining.
6) What was the teacher doing while we wrote the creation?