Руслан Москалев

помогите перевести условные предложения плиз!

if the president employs an assistant his new employee provides labour in return for payment. If the new employee had received the surplus from the whole business, he himself would have received his wage. if we talked about the national labour force we would mention all those people who are available for work within tha nation. if you fire your bookkeeper, you'll have many difficulties in finding another one of the same qualification. If it is hard work, you should be paid properly.

Александр Лушников

если президент нанимает помощника, его новый сотрудник обеспечивает труд взамен оплаты. Если бы новый сотрудник получил излишек от целого бизнеса, то он сам получил бы свою заработную плату. если бы мы говорили о национальной рабочей силе, то мы упомянули бы всех тех людей, которые доступны для работы в пределах tha страны. если Вы уволите своего бухгалтера, то Вы испытаете много затруднений в нахождении другого той же самой квалификации. Если это - тяжелая работа, Вам нужно заплатить должным образом.

Если что вот сайт http://www.translate.ru/