Лена Татаринцева

Какие предлоги необходимо вставить на места пропусков?

The growing number ...tourists coming ...Russia so far has not been large enough to counterbalance ...tne number ...locals travelling abroad.
The number ...Russian citizens ...tourist visas last year declined 16% ...2.8 million and was about 50% lower than ...the peak ...4.16 million ...1997, but this doesn't take ...account the large number ...tourists travelling ...countries that did not require entry visas.
... present, Russia is a net importer ...tourism and other services. Imports ...services exceeded exports ...services ...1.7 billion dollars between January and September ...last year. The share ...services ...gross domestic product here is only a margin over 50%, while ...the developed world it often stands over 70%.

Алеша

of, in, at, of, of, with, ?,in, of, in, an, of, in, at, of, of, in, at, at, of, in, at

не во всем уверена, ибо перевести не могу все, но, во всяком случае, вот.