Роман Иванов

Помогите пожалуйста, срочно нужно составить предложения!!!

1.lessons (begin) at 9 a.m. tomorrow. 2.We (meet) my friends tonight. 3.She writes good books. She soon (be) famous. 4.Is Mike ill? I (phone) him tomorrow.

1.How many exercises you (do) since you started your homework?
2.Mrs Izard (write) this book since her husband died.
3.You (know) this man? How long you (know) him?
4. We already (talk) about it for a week. It's time to do something!
5.They (talk) for two hours and (not finish) yet.
6.Mr Dix is busy. How long he (be) busy?
7.Caroline (think) about Mark since he left.
8.How long you (have) this hat? I (have) it for year.
9.I (not see) your dog lately. What (happen)?

Константин Самойлов

Составляй предложения на русском, далее вводи в поиск: переводчик google и туда всё вставляешь и переписываешь на английском.

Алексей Щербаков

1. begins/will begin 2. meet/will meet 3. will be 4. will phone

1. have done
2. has been written (не уверен)
3. know, do you know
4. talked
5. have been talking, have not finished
6. wil be
7. has been thinking
8. have you had, have
9. have not seen, has happened/happened