Ольга Бортникова

Любителям английского языка!

Не могу правильно перевести следующие предложения:
Молодой человек Дэвид Балфур отправляется с письмом в поместье к своему дяде, младшему брату умершего отца. Юноша должен вступить во владение наследством. Но жестокий и коварный дядя вовсе не спешит расставаться со своими владениями.
Кто нибудь может? Чтобы смысл не утерялся. Спасибо!

Л!
Лис !!!!!!!!!!!!!!!!

A young gentleman David Balfour carries a letter to his uncle, the younger brother of his late father, at the family estate. David is to inherit the family domain. But the cruel and scheming uncle would not so easily give up (the land and manor).

Или так: David Balfour, a young heir to his late father's, estate, heads to his uncle carrying a letter...

P.S. Почему-то не любят русские люди артикли...

Наташа Разумова

Carrying a letter the young man David Balfour leaves for estate of his uncle, younger brother of his departed father. Juvenile is to come into heirdom. But crafty and sly uncle doesn't hurry to lose his possessions

Ал
Альберт

Юноша должен вступить в права на наследство

Екатерина

Так больше похоже не на перевод с русского, а на британский текст.

Young gentleman David Balfour is in custody of a letter and making his way to his uncles's estate, who happens to be a younger brother to his late father. Young lad must take over the inheritance. But his cruel and insidious uncle is not in a rush do give up his possessions.

Надежда Тарасова

After the death of his father young man David Balfour goes to his uncle's estate to hand him a letter. The young man has to become a heir but a crafty uncle is not going to give up easily.

Георгий Тараканов

Young man David Balfour heads off to the estate of his uncle, a (the) younger brother of his late father, with a letter for him. The youth is entitled to receive the inheritance. However, the cruel and treacherous uncle is not in a hurry to part with his land.

Land - если имеются в виду земельные угодья. Если богатство (состояние) , то fortunes.

a (the) younger brother зависит от того, один младший брат или нет.