Настёна Пасхина

Что такое Дзаккэнаё?

Abdishukur Batyrov

На японском "Канай отсюда"

Ольга Беляева

японское ругательство посылвют Вас куда подальше

Алла

It is a slang version of this expression:

ふざけるなよ!(fuzakeruna yo!)

It means, "Stop messing around!" (or, Stop fooling around, or something like that)

"ふざける" means to: act funny, act up like a child, fool around, kid around, mess around, screw around, etc. (you should get the point now)

"な" is the negation of the verb in command form.

"よ" is a particle usually used to end an informal statement.

* Tip: Say "fuzakeruna yo" fast for more than 20x and you'll hear yourself saying "zakennayo".

Cм. здесь:

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080820054613AAhZYz7