Александр Сидельников

Вопрос про Английский язык, срочно!!!

Помогите составить к кажддому предложению вопросы: 1)Общий; 2)Альтернативный ; 3)Разделительный ; 4)Специальный
Предложения: Nowadays there are so many newspapers and magazines, radio stations and TV channels that we have to be very selective and give preference to some of them.
Today Russia can be proud of the variety of newspapers circulating throughout the country.
The freedom of press has become real today.
There are a lot of professional newspapers.
Various genres and forms are used in the Russian newspapers.
There is no need to read all the articles.
Magazines are designed to be kept for a longer time in comparison to newspapers and that is why they are printed on a better paper and have covers.

Le
Lena

английский то я хорошо знаю а вот с русским проблемы. Что означают в данном контексте "алтернативный" и "разделительный" и еще добавился "специальный"? Можете пример привести?

Па
Павел

Объём приличный, поэтому услуга платная. Пишите на e-mail.