Екатерина Шальнова

оформленныеокончанием -ing и определите, являются ли они герундием, причастие

окончанием -ing и определите, являются ли они герундием, причастием I,
отглагольным существительным.
1. Columbus' going a new route did not interest the Spanish court.
2. The strength of peace is the main task of our time.
3. When fighting in Gaul Caesar destroyed many towns and villages.
4. Look out when crossing the street.
5. Being busy I had to refuse their invitation.

Ни
Николай

1. Columbus' going a new route did not interest the Spanish court. гер (что поехал)
2. The strengthenning of peace is the main task of our time. отгл сущ
3. When fighting in Gaul Caesar destroyed many towns and villages. прич
4. Look out when crossing the street. прич
5. Being busy I had to refuse their invitation. прич