Ма
Мария

10 английских предложений. my winter holidays (ток чё-нить нормальное и возможное, плиз)) *

Даша Башлакова

Winter - wonderful time not only for a vacation which turn in two weeks of magic holidays. In fact for this time it is possible not only to have a rest from lessons, to sleep in plenty, to see enough transfers on the TV, to play enough in computer games, and also to chat by phone with the girl-friend and to esteem favourite books. Winter are the trees covered by a snow and roofs of houses, these are the frozen ponds which have turned skating rinks, these are icicles hanging down from roofs, snow hills and snowballs. And still it is New Year, Christmas, elegant fur-trees, gifts and fancy dresses, he/she is the Grandfather the Frost and the Snow Maiden still more many-many any fantastic characters! And when will bother to celebrate or simply to sit at home - run on street! And there... Throw to itself on health snowballs, skate or on санках, and it is possible on skis, yes from a hill! Набегаешься so, напрыгаешься - and at all you do not feel a cold! And sometimes so will fall asleep you a snow, or children so will throw snowballs that you become similar to the Snow Maiden. Or on a snowman. And then it seems, that all snowballs in district - your friends. Or even relatives. Here therefore children also like to walk in the winter. In fact a winter vacation fly by very quickly!
на русском языке этот текст такой: Зима - чудесное время не только для каникул, которые превращаются в две недели волшебных праздников. Ведь за это время можно не только отдохнуть от уроков, выспаться вволю, насмотреться передач по телевизору, наиграться в компьютерные игры, а также поболтать по телефону с подружкой и почитать любимые книжки. Зима - это покрытые снегом деревья и крыши домов, это замерзшие пруды, превратившиеся в катки, это свисающие с крыш сосульки, снежные горки и снеговики. А еще это Новый Год, Рождество, нарядные елки, подарки и маскарадные костюмы, это Дед Мороз и Снегурочка и еще много-много всяких сказочных персонажей! А когда надоест праздновать или просто сидеть дома - бегом на улицу! А там.. .кидайся себе на здоровье снежками, катайся на коньках или на санках, а можно на лыжах, да с горки! Набегаешься так, напрыгаешься - и совсем не чувствуешь холода! А иногда так засыплет тебя снегом, или ребята так забросают снежками, что становишься похожей на Снегурочку. Или на снежную бабу. И тогда кажется, что все снеговики в округе - твои друзья. Или даже родственники. Вот поэтому дети и любят гулять зимой. Ведь зимние каникулы пролетают очень быстро!