Екатерина Болдырева

Господа, помогите исправить ошибки в тексте! How I spent my summer holidays

How I spent my summer holidays

My favourite season is summer.
The sun is shining brightly. There are a lot of flowers and fruit at my country house. The weather was fine so my friends and I went for a
walk every day. Near our house there
is a river. It's called Uda.
I swam in the river and fished.

When
I was small, I dreamed of learn to ride a motorcycle. This summer, my dream came true. At first I thought that it is
difficult to drive a motorcycle. But
my dad showed me how to drive a motorcycle.Now I can ride a motorcycle like a real racer.

Unfortunately, this summer has been very heavy for my country. Many of my
friends and relatives now live where there is a war. I
want to make in our country was
at peace. Then all the children
will be able to spend your
holidays happily.

Ренат Валиулин

текст переписывать не буду. напишу кратко. в первом абзаце Near our house... это предложение надо начинать со слова there. there is a river near our house. I swamed in the river... второе предложение последнего абзаца подряд идут слова where there. слово there лишнее. самое последнее предложение. там речь идет о детях children но почему-то используется слово your - твой. его надо заменить на their - их. а в остальном правильно.