Екатерина Милорадова

Английский язык. Краткие развернутые ответы по теме.

- say how people pollute environment

- describe the ways of reducing pollution

- explain why you think it is important to save environment

- say how you can help the world

Буду благодарна за помощь.

Нет, что вы, просто кратко и все по теме. ) Очень нужна помощь. ) Прощу прощения, если вам показалось так.)

Венера, огромное спасибо! )

Natali Shapar

Вопрос звучит как приказ офицера:)

Нина Глушенкова

1- a) we are creating more carbon dioxide by burning fossil fuels to make electricity and drive cars. ( global warming )
б) we cut trees and kill animal, so nature dramatically changes. For example, Easter island, which was green and rich many years ago. But now it is treeless place.
в) we use plastic, which is very dangerous for nature.

2) а) give your old things for recycling.
б) use more paper things, not plastic

3) it is important to save the world, because these climate changes can effect our life. Some areas will become hotter and hotter, so the North and South Pole will melt, the oceans will expands and the sea will rise as much as one meter. The weather will be more extreme and diseases will spread more quickly.

So, today many countries take part in the environmental program, they examine the problem and decide measures of protection.