Юр
Юрий

Помогите пожайлуста с переводом - это описание к схеме.

Row 1 (right side): insert the hook into the 3rd ch from the hook, work 1sc this completes the first 2 sts. 1sc into each of the ch to the end -- 28sts. Turn.
Row 2: Ch 2 (counts as 1sc), 1sc into each st. Turn.
Row 3: Rep row 2.
Row 4: Ch 3 (counts as 1dc), 1dc into the base of the ch, *sk 2 sts, [1dc, ch 1, 1dc] into the next st, rep from * 7 more times, sk 2 sts, 2dc into the top of the ch. Turn. Row 5: Ch 3 (counts as 1dc), 1dc into the next st, ch 1, sk 1 st, mb into the next ch, ch 2 * sk 2 sts, mb into the next ch, ch 2, rep from * 5 more times, sk 2 sts, mb into the next ch, ch 1, sk 1 st, 1dc into each of the next 2 sts. Turn.
Row 6: Ch 3 (counts as 1dc), 1dc into the base of the ch, sk 1 st, 1dc into the next ch, *[1dc, ch 1, 1dc] into the next sp, rep from * 6 more times, 1dc, into the next sp, ch 1, 1dc into each of the next 2 sts. Turn.
Row 7: Ch 2 (counts as 1sc), 1sc into each st. Turn.
Row 8: Ch 3 (counts as 1dc), 1dc into each st. Turn. Rep rows 3 - 8 once more. Rep rows 3 - 7 once more.
Row 20: Ch 2 (counts as 1sc), 1sc into each st. Turn.
Row 21: Rep row 20.

Ольга Шапочкина

СЛОВАРЬ ИНОСТРАННЫХ ТЕРМИНОВ ПО ВЯЗАНИЮ - Форум по вязанию ...
www.klubochek.com › ...› Разное о вязании. - Сохраненная копия
Сообщений: 12 - Авторов: 4 - 8 ноя 2006
BP dc - back post dc - столбик с накидом провязанный снизу ...ch - chain - воздушная петля ...garter st - garter stitch - вязка в рубчик - ряд изнаночный, ряд лицевой ...sc - single crochet - столбик без накида ...sk - skip - пропуск ...Put the tip of the left hand needle through the front of these two sts ...

Светлана Пронина

Ряд 1 (справа) : вставьте крючок в 3-ch с крючка, работа 1sc этом завершается первая 2 sts. 1sc в каждом из каналов до конца-28sts. Поворот.
Строка 2: Ch 2 (засчитывается как 1sc), 1sc в каждой ул. Поворот.
Строка 3: Rep ряд 2.
Строка 4: Ch 3 (засчитывается как 1dc), 1dc в базе ch, *sk 2 sts, [1dc, ch 1, 1dc] в следующем st, rep от * еще 7 раз, sk 2 sts, 2dc в верхней части ch. Поворот. Строка 5: Ch 3 (засчитывается как 1dc), 1dc в следующий st, ch 1, СК 1-й, Мб на следующий канал, канал 2 * sk 2 sts, Мб на следующий канал, канал 2, rep от * 5 раза больше, sk 2 sts, Мб на следующий канал, канал 1, СК 1-й, 1dc в каждой из последующих 2 sts. Поворот.
Строка 6: Ch 3 (засчитывается как 1dc), 1dc в базе СН, СК 1-й, 1dc в следующий ch, *[1dc, ch 1, 1dc] в следующем sp, rep от * 6 раза больше, 1dc, в следующий СП, СН 1, 1dc в каждой из последующих 2 sts. Поворот.
Строка 7: Ch 2 (засчитывается как 1sc), 1sc в каждой ул. Поворот.
Строка 8: Ch 3 (засчитывается как 1dc), 1dc в каждой ул. Поворот. Rep строки 3 - 8 раз больше. Rep строки 3 - 7 раз больше.
Строка 20: Ch 2 (засчитывается как 1sc), 1sc в каждой ул. Поворот.
Строка 21: Rep строка 20.
Используйте он-лайн переводчик