Марго

Переведите диалог: He blurted out,

"You'd rather it were just like that, hadn't you?"
"No, I'd like you to like me just as nicely as you know how," she answered with the tactful instinct inherited from generations of women before her.

Елена Родина

He blurted out, Он пробормотал
"You'd rather it were just like that, hadn't you?" Тебе бы лучше, чтобы всё оставалось по-прежнему, да?
"No, I'd like you to like me just as nicely as you know how," Нет мне хотелось бы, чтобы я тебе так сильно нравилась, как ты это можешь представить
she answered with the tactful instinct inherited from generations of women before her. ответила она с инстинктивным тактом женщины, унаследовавшей его от предыдущих поколений.