Денис Котов

Прочитайте приведенный ниже текст. Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами после номеров 1-7

Прочитайте приведенный ниже текст. Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами после номеров 1-7 так, чтобы они грамматически соответствовали содержанию текста. Заполните пропуски полученными словами.
The Rock Wall
1.In the morning the colonists took food and weapons and started along the beach toward the south. It was not necessary for one of them to stay behind. Since the arrival of the big box the day before they ____________________ no difficulty in lighting a fire.
HAVE
2.Not very far from the rock house there were some forest trees, and then a high wall of rock _____________________ straight up to a height of about fifty metres. On the other side of it there was a big lake. “Let’s go and see where the water goes out of the lake,” said Jack.
RISE
3.They went round the end of the rock wall. It was a very difficult journey, but at last they came to the side of the lake. The boys tried ______________________ fish in the lake, but there seemed to be very few.
CATCH
4.Jack _________________ the way.
LEAD
5.They heard the noise of _____________________ water.
FALL
6.It grew ______________________. Suddenly they came to an opening in the trees. In front of them was a river flowing out of the lake almost to the rock wall.
LOUD
7. A big hole ____________________ in the wall, about ten metres above the place where they were standing.
MAKE

Николай Николаевич

1 had
2 rose
3 to catch
4 led
5 falling
6 louder
7 was made