Андрей Азаренко

Прошу помочь перевести с английского предложение (см. пояснение)

Помогите перевести, пожалуйста, на англ. , используя абсолютные конструкции:
1. Вулич молча вышел в спальню майора, мы за ним последовали.
2. Меня лечил полковый цырюльник, ибо в крепости другого лекаря не было.
3. Тут Иван Кузмич оборотился к нам, и все его внимание устремилось (to give) на неприятеля.
4. Час спустя Павел Петрович уже лежал в постели с искусно забинтованной ногой.
5. Я лежал на диване, уставив глаза в потолок.. . когда Вернер вошел в мою комнату.
6. Оглянешься на (I would look round...) Карла Ивановича, а он сидит себе с книгой в руке и как будто ничего не замечает.

Денис

1. Woulitch silently entered the bedroom, and we followed him
2. I was treated by a regiment barber, as there wasn't another doctor over the fortress

Эльдар

1. Вулич silently went into the bedroom of the major, we followed him.
2. I treated полковый Barber, for in the fortress of another doctor was not.
3. Here Ivan Kuzmitch turned to us, and all of his attention is come up (to give) to the enemy.
4. An hour later, Pavel Petrovich was lying in bed with skillfully bandaged foot.
5. I lay on the sofa, with his eyes on the ceiling... when Werner entered my room.
6. Look back at (I would look round...) Karl Ivanovich, and he sits up there with a book in his hand, and seemed not to notice.