Андрей Сухинин

помогите кому не лень

Перепишите и письменно переведите на русский язык следующие предложения. Обратите внимание на перевод зависимого и независимого причастных оборотов.

1.The price insisted upon during the negotiations was rather high.

2.They wrote to us stating the price of the goods.

3.Satisfaction of material needs depends on both nominal wages and prices, the relations between them being real wages.

4.We have sent invitations to the parties participating in the agreement.

5.The negotiations were conducted behind closed doors, measures having been taken that no correspondent should receive any information.

6.The resolution being adopted, the meeting was declared closed.

Ma
Marina

А почему именно письменно? Есть отличный сайт от Google - [ссылка заблокирована по решению администрации проекта]

Ар
Аревик)))

Ну это уже перебор!!!! Только что перевела Вам одно задание - теперь новое.. . Кому не лень?

Просто Жанезия

Гугл - плохой переводчик!!!

Алексей Иванов

Цена, на кот. настояли в течение переговоров, была довольно высокой.
Они написали нам утверждение цен на товары