Смирнова Вероника

Кто знает английский язык на нормальном уровне, можете, пожалуйста, посмотреть начало сочинения и указать на ошибки?

Summer - our favorite time of year, because at this time of heavy and intense high school days are behind us and we can have a good rest. We decided to go on a trip to Russia in this vacation. This will be no ordinary journey. We will not stay in hotels with private facilities. We will spend the night in tents, and a day to go on a route which we paved it on the map.

Лето – наше любимое время года, потому что в это время тяжелые и напряженные школьные дни остаются позади, и мы сможем хорошо отдохнуть. Мы решили отправиться в путешествие по России в эти каникулы. Это будет не обычное путешествие. Мы не будем останавливаться в отелях с удобствами. Мы будем ночевать в палатках, а днём идти по маршруту, который мы проложили по карте.

Summer is our*

Лю
Люба

как минимум все артикли и предлоги расставить надо

Leeloominai Мингулова

summer is our favourite season because the hardships of everyday school life are behind and we will have a good rest.we desided to go on tour across Russia on summer vacation.this journey will be something out of the ordinary.we are not going to stay at a hotel with facilities and are going to spend the night in tents.in the morning we intend to follow the route we have planned in advance.