Алина Иванова

Отправка товара из России в США через PayPal

Вопрос такой: человек купил у меня телефон на сайте. Мы договорились о переводе денег в системе PayPal в размере 500$. Через время он перевел деньги. Пришло письмо, что переведено 500$. Дальше пришли 2 письма с текстом:

Dear Александр Ляшевский ,

You have received a transfer of $500.00 USD.

This payment has been successfully deducted from the buyer's PayPal™ account and will be credited into your account : al**a*dr7***@live.ru as soon as we receive the shipment tracking number or scanned copy of shipment receipt to verify shipment status.

You are advised to ship the item immediately and send a copy of the shipment receipt by clicking service@intl.paypal.com for immediate processing and release of your payment. Please check below for further details.

Please understand that in order to prevent any fraud occurrence, all PayPal transactions are now fully monitored by the Interpol. You can click here for more information .

This PayPal® payment has been deducted from the buyer's account and has been "APPROVED" but will not be credited to your account until the Shipment Tracking Number is sent to us for shipment verification so as to secure both the buyer and the seller. Below are the necessary information requested before your account will be credited. Send tracking number to us or email us through this mail verification_reply@accountant.com and our customer service care will attend to you. As soon as you send us the shipment's tracking number to us for security purposes and the safety of the buyer and the seller,the money will be credited to your account.

**PLEASE NOTE**
Once shipment has been verified and the Tracking Number sent to us,
You will receive a "CONFIRMATION EMAIL " from PayPal® informing you of the transaction completion
Thank you for using PayPal!
The PayPal Team

Следовательно, я должен сначала отправить посылку в Америку и прислать в PayPal отчет об отправке и только тогда мне переведут 500$?

Наталья Саглаева

Есть сейчас такой модный в наших палестинах африканский развод. Тебя находят на Авито, Молотке, Сландо и т. д. (причем покупатель всегда из Западной Европы/Штатов) - где ты продаешь чаще всего ноутбук, телефон или камеру, главное чтобы вещь дорогая была, причем заплатить за неё готовы иногда даже больше чем ты просишь - только отправить товар просят в Нигерию (чаще всего) , для сына-миссионера или дочери-дипломата. Запрашивают реквизиты банкоаского счета или аккаунт в Paypal (это обычная практика, тут никакого подвоха нет) . Утверждают что пока платежная система не получит подтверждения отправки деньги будут заблокированы - а вот это уже развод, банку глубоко безразлично кто и кому что должен отправить. У Paypal же попросту некуда вводить трек-номер посылки. Очень часто, кстати, жертве присылают письмо якобы от РР - даже по качеству его перевода видно что дело нечисто. Полистай Ответы, тут таких десятки.