Алексей Туманов

нужно написать предложения на татарском языке с окончанием -маска-

Екатерина Старикова

Бүген, һава температурасы түбән булу сәбәпле, укырга бармаска куштылар.
Безнең девиз: икеле алмаска, артта калмаска!
Дошманга бирешмәскә,бер адым да артка чигенмәскә!
Тышкы аяк киемнәре белән мәктәпкә кермәскә!
Укытучы өй эшләрен бер-беребездән күчермәскә кушты.
Шуның өчен мин бүген Айдар янына бармаска булдым.

Ир
Ира

Зульфия, я не специалист, просто понимаю несложную устную речь.
Мне кажется, что Вы можете придумать вопросительные предложения, как, например, на казахском: Неге бармаска? - Почему бы не пойти?
Или повествовательные: Бармаска болмайды. - Нельзя не пойти.
Возможно, что от Вас требуется знания какой-то другой конструкции. Тогда ждите знатока татарского языка.

Ad
Adenios

Тәмәке тартмаска
Аракы эчмәскә
Өйдән чыкмаска
Хайваннар белән кермәскә