Вера Политаева

Помогите перевести предложения на английский язык

Я думал что он надежный и добрый человек, но он оказался лжецом и напыщеным.

Я пришел домой : принял душ, поел, включил компьютер и смотрел фильм.

только не с помощью гугла переводчика там не правильно.

Елена Горина

I thought he was (him to be) a good and reliable person, but he turned out to be a pompous liar.

I came home, took a shower, had dinner/supper, turned on my computer and watched a film (started watching a film).

Николай Кротков

транслейт ру - учись ка сам все делать

Дмитрий Лабзин

I thought that he is a reliable and kind man, but he is a liar and pompous.

I went home: took a shower, ate, turned on the computer and watching a movie.

not only with the help of google translator was not correct.