Алексей

Как Вам резюме???? На английском (Оцените с точки зрения работодателя и человека знающего английский)

My name is Alexei Goilo. I live in Belarus. I started to learn programming in fourteen years. I was engaged in projects such as the school site and the site for the pupils where the works have been collected from the sixth to the eleventh grade. Now I'm working on ourselves and doing different projects.Also, I was promoting my group page on the social network and I am able to write very interesting and exciting articles I know programming languages ​​such as HTML(4-5),PHP(5),CSS,JAVASCRIPT(jQuery). I do not need a lot of money because I like what I do and the main thing for me to perform the work efficiently and in time.

Сергей

Это НЕ резюме!

Вот, как пример резюме для работы в США :

То, что Вы написали, скорее подходит, как сопроводительное письмо (cover letter) , которое прилагается к резюме.