Стас Барткус

Проверьте, пожалуйста, письмо на английском на грамматические и пунктуационные ошибки. Спасибо.

Dear John,
Thanks for your letter. It was lovely to hear from you.

You asked me about kind of family chores. Of course I have it. For example, washing-up and mooping. I love cooking very much. When I need something to cook I'd prefer spaghetti or sushi. Also I think boys should keep house clean and be able to cook too. Because it's part of life skills which should be learned by everyone.

Hiking with your classmates is a great idea! Have you ever hiking before? Which state are you guys choose for hiking? It is Pennsylvania, isn't it?

Well, I have to go now. I promised my mom to clean the room.
Looking forward to hearing from you soon.

With love,
Lisa

Артем

...It was a pleasure to receive your letter...

...You asked me about my chores. Of course, (запятая) I have them...

"mooping" - это "the act of masturbating and pooping simultaneously". Вы, наверно, имели в виду что-то другое?

...When I need something to cook, (запятая) I'd prefer spaghetti or sushi. In addition, I think...

...Have you ever hikED before?