Ка
Каришка

Помогите, пожалуйста, перевести с русского на английский!

1. Каждый день по телевизору сериалы. 2. На стене часы
и несколько картин. 3. Есть ли новости от Джека? – Да, есть одно сообщение. 4. У
нас всегда много снега в январе. 5. Есть что-нибудь интересное в этой газете? –
Нет, ничего интересного. 6. За домом Фреда великолепный сад. В нем много яблонь
и груш. 7. Какая мебель в твоей комнате? – Там мало мебели: стол, диван, шкаф и
кресло. 8. В доме есть лифт и мусоропровод? – Да, есть. 9. Рядом со школой
библиотека или музей? – Исторический музей. 10. Какие книги на этой полке? –
Здесь книги по искусству. 11. Сколько вокзалов в вашем городе? – Два:
железнодорожный и автовокзал. 12. Что
у тебя в левой руке? – Шоколадка. 13. В магазине нет новых товаров. 14. В
центре парка красивый фонтан, не так ли?
- Ошибаетесь. Там не фонтан, а замечательный памятник. 15. В этом
журнале много полезных статей, не правда ли? – Да, в этом журнале всегда есть
что-нибудь стоящее. 16. У тебя много денег с собой? – Нет, немного. 17. Сколько
магазинов на твоей улице? – Десять, но я не уверен в этом. 18. Сколько молока
осталось в пакете? – Там совсем чуть-чуть. 19. Напротив аптеки расположена
парикмахерская. 20. Большой
рынок есть на окраине города. 21. Наша квартира на третьем этаже. 22. В шкафу
много разной одежды. 23. Есть ли автобус до Петербурга сегодня вечером? 24. На
столе нет твоих вещей.

Ольга Вишнякова

1. They show serials on TV every day.
2.There ia a clock and some pictures on the wall.
3. Is there any news from Jack? - Yes, there is one message.
4. We always have a lot of snow in January.
5. It there anything interesting in this newspaper? - No, there is nothing interesting there.
6. There ia a splendid garden behind Fred's house. There are a lot of apple and pear-trees there.
7. What furniture is there in your room? - There are little furniture: a table, a sofa, a wardrobe and an armchair.
8. Is there a lift and a chute in your house (block of flats - многоэтажный дом) ? -Yes, there are.
9. Is there a library or a museum next to the school? - There is a historical museum there.
10. What books are there on this shelf? - There are art books here.
11. How many stations are there in your city? - There are two: a railway station and a bus station there.
12. What is there in your hand? - There is a bar of chocolate there.
13. There are no new goods in the shop.
14. There is a beautiful fountain in the centre of the park, isn't there? - You're wrong. There is not a fountain, but a remarkable monument there.
15. There are a lot of useful articles in this magazine, aren't there? - Yes, there are. There is always something worthwhile in this magazine.
16. Is there many money with you? - No, not many.
17. How many shops are there in your street? - There are ten ones there, but I'm not sure.
18. How much milk is there in the package? - There is just a little milk there.
19. There is a hairdressing saloon in front of a chemist's shop.
20. A large market is on the outskirts of the city.
21. Our flat is on the third floor.
22. There is a lot of different clothes in the wardrobe.
23. Is there a bus to St. Petersburg tonight?
24. There aren't your things on the table.