Андрей Бычков

English подруга попросила, сам в нем несилен, если можно еще на почту где почитать правило

Exercise 2. Выберите сказуемое в действительном или страдательном залоге в зависимости от того, считается подлежащее предложения активно действующим или находится под воздействием 1. Primary school in Britain includes/is included children from 5 to 11. 2. Private schools accept/are accepted children basing on their abilities. 3. The course lasted/was lasted three months. 4. Diana gave /was given a grant by the Russian Fund. 5. All the food buys/is bought in the nearest restaurant. 6. The job will do/be done in no time. 7. The actor is interviewing/is being interviewed by a TV person. 8. I made /am made a mistake. 9. Janet learned/was learned all the irregular verbs. 10. Jerry will win/will be won the contest. В Таблице приведены видовременные формы страдательного залога. Эта таблица построена по тому же принципу, что и Таблица видовременных
форм действительного залога: в левом вертикальном столбце – реальные физические времена Present, Past и Future. В верхней горизонтальной строке – названия групп времён. Группа Perfect Continuous не употребляется в страдательном залоге, так же как и форма Future Continuous. Таким образом, в таблице имеется 8 времён.

Галина Непокрытова

Primary school in Britain includes/children from 5 to 11. 2. Private schools accept children basing on their abilities. 3. The course lasted three months. 4. Diana was given a grant by the Russian Fund. 5. All the food is bought in the nearest restaurant. 6. The job will be done in no time. 7. The actor is being interviewed by a TV person. 8. I made a mistake. 9. Janet learned all the irregular verbs. 10. Jerry will win the contest. PS если ты даже не понимаешь смысла, то самый простой способ -отыскать в предложении предлог by,который указывает обычно на Passive