Михаил Апыхтин

Помогите, пожалуйста, проверить ошибки в тексте. Спасибо всем.

Today I would like to tell your friends about the unusual

events and places of London. To my great surprise

was that was held in London May Day

demonstration, which flashed person who learns

any Belarusian. Another interesting place - unusual

plinth in Trafalgar Square. It is used for

temporary showcase works

art. Creator for graphical artist Alison

Lepper . I also learned that not only for people but also for

birds exist hotels . More precisely - London hotel

birds. It has 21 floors and is a lot.

Have you ever seen an elephant 12 feet high ?

If yes, you are lucky . This elephant was walking the streets of London

pouring water and scaring all his dimensions. As I later

realized it was mechanical. They ran up to 10 simultaneous

people.

Сегодня я с друзьями хотел бы рассказать о необычных

событиях и местах Лондона. К моему большому удивлению

стало то, что в ЛОНДОНЕ проходила первомайская

демонстрация, на которой мелькали лица, которые узнает

любой белорус. Еще одно интересное место - необычный

постамент на Трафальгарской площади. Он используется для

временной демонстрации произведений

искусства. Создательницей являестя художница Элисон

Лэппер. Еще я узнал, что не только для людей, но и для

птиц существуют отели. Точнее - Лондонский отель для

птиц. В нем есть 21 этаж, а это немало.

Вы когда-нибудь встречали слона 12 метровой высоты?

Если да, Вы везунчик. Такой слон гулял по улицам Лондона,

поливая всех водой и пугая своим размеров. Как я позже

понял, он был механическим. Им управляло одновременно 10

человек.

Св
Светлана

Today I would like to tell TO your friends about the unusual

To my great surprise was that was held in London May Day ЧТООО ???вообще не понятно что ты хотел сказать

It is used for temporary showcase ART WORKS.

ай там так много ощибок, в каждом предложении, просто перепесать весь надобудет, если нужна помощь я могу помочь напиши в лс

Marina

Хорош, Всё правильно!

Светлана Дамиан

Больше всего ошибок в порядке слов. Today MY FRIENDS AND ME would like to tell YOU about the unusual
events and places IN London. To my great surprise THERE May Day demonstration was held in London, WHERE ONE COULD SEE A LOT OF FACES WELL KNOWN TO any Belarusian. Another interesting place IS unusual plinth in Trafalgar Square. It is used for temporary EXHIBITIONS OF THE works OF art. THE Creator IS graphic artist Alison Lepper . I HAVE also learned that HOTELS EXIST not only for people but also for birds. TO BE More precise THERE IS A hotel FOR
birds IN LONDON. It has 21 STOREY and THIS is QUITE a lot.
Have you ever seen an elephant 12 feet high ?
If yes, you are lucky . SUCH elephant was walking DOWN the streets of London pouring water and scaring EVERYBODY BY ITS dimensions. As I realized LATER it was mechanical. IT WAS OPERATED BY up to 10
people simultaneousLY
.