Al
Almaz

как правильно переводится фраза word up

Сергкй

общ.
да (проявление восторга brash); верно (brash); правильно (brash); совершенно справедливо (brash) сл.
"базара нет! " (g45)

interj. I approve.; I agree.interj. Hello.interj. "what's up?"; "what's happening?"; "what's the word?";interj. "Listen up!"; "pay attention!".
Etymologies
Originated in United States, black English (i.e. African American Vernacular English) of the 1980s. (See Ebonics)

Виктория К

вот именно