Mirlan Koshokov

Помогите по английскому плиз!!

Упр. 1. Переведите it в различных функциях на русский язык: 1. It is autumn. 2. It is the 3-rd of October. 3. it is dark in the morningand it is difficult to get up. 4. It is a new subject. It is very important for our future speciality. 5. We shall study it for two years. 6. It is known that the knowledge of general engineering subjects is the basis for the study of special subjects. 7. It is said that the chemistry laboratory of our institute is good. 8. It is important to understand the fundamentals of this science. 9. It is the knowledge of general engineering subjects that is the basis of engineering training. 10 The students find it difficult to translate such a text without a dictionary. 11. It seems that he works a lot. 12. It was not easy to study at the institute. 13. Mathematics is studied at all technological institutes because every engineer must know it well. 14. It is evident that research is becoming more specialized now. 15. The use of the new equipment made it possible to minimize the number of workers.

Се
Сергей

1 Это осень. 2 Это 3-й октября. 3 темно утром, и трудно вставать. 4 Это новая тема. Это очень важно для нашей будущей специальности. 5 Мы будем изучать его в течение двух лет. 6 Известно, что знание общих инженерных субъектов является основой для изучения специальных дисциплин. 7 Он сказал, что химическая лаборатория нашего института это хорошо. 8 Важно понять основы этой науки. 9 Это знание общих инженерных предметов, что является основой инженерной подготовки. 10 Студенты трудно перевести такой текст без словаря. 11. Кажется, что он много работает. 12. Это не было легко учиться в институте. 13. Математика изучается на всех технологических институтов, потому что каждый инженер должен знать это хорошо. 14 Очевидно, что исследование становится более специализированными теперь. 15 Использование нового оборудования позволило минимизировать количество рабочих.