Александра Терюшкова

Пойдёт ли прцессор AM3

Материнка: Gigabyte GA-MA770-DS3 v1.0 (AM2+)
Вот что написано на сайте (не фига не понял)

Supports AMD Phenom™ / Athlon™ series processorsDual Channel DDR2 1066* memory support for remarkable system performancePCI-E 2.0 x16 graphics interface supports for extreme gaming performanceIntegrated SATA 3Gb/s with RAID functionFeatures high speed Gigabit Ethernet and IEEE1394High quality 8-ch High Definition audioDurable Capacitors that take advantage of Japanese manufactured Solid Capacitors for enhanced system durability.* DDR2 1066 is supported with combination of AM2+ processors and DDR2 1066 memory modules, please refer "Memory Support List" for detail memory support information.

Илья

ВАще-то нет, сокет для проца нужон как бы АМ3, а на матке стоит АМ2, но есть чудотворные ответы от некоторых мастеров, так что жди.

Денис

am3 на am2+ не идет как не крути