Сергей Коханович

Помогите перевести пожалуйста.

Michelangelo

Michelangelo, the famous Italian sculptor, lived in Florence. Once a beautiful piece of white marble was brought to Florence, and the governor of the city told Michelangelo that he wanted him to make a statue out of the marble. He said that Michelangelo was the only man in Italy who could do it.
The sculptor worked for two years to make the statue as beautiful as possible. When the statue was ready, a lot of people gathered in the square where it stood. Everybody was waiting for the governor. At last he came, accompanied by the richest people of the city. The governor looked pleased, and seeing the expression on his face the people thought that he liked the statue. So they were all surprised to hear him say that he didn't like the sculp¬tor's work at all because the statue's nose was too long.
"Can you make the nose shorter?” the governor asked Michelangelo.
Those who heard the question expected the sculptor to get angry, but to their great sur-prise Michelangelo answered calmly that he didn't mind changing the shape of the nose.
When the governor was not looking, he picked up a handful of marble dust and went up to the statue. He pretended to work hard. Standing with his back to the governor, he dropped the marble dust he had picked up little by little to make the governor believe that he was really changing the shape of the nose. The governor thought that the sculptor was doing as he had been told, and so when Michelangelo finished working, he said proudly, "Now the statue is wonderful."
The people, who had kept silent while the sculptor was working, realized now that he had-n't done anything to the statue, and shouted with joy.
The statue, which is called David, is one of Michelangelo's best works. We have a copy of it in the Pushkin Museum in Moscow.

Алена Аленушка

Микеланджело, знаменитого итальянского скульптора, жил во Флоренции. После красивый кусок белого мрамора была доведена до Флоренции, и губернатор города сказал Микеланджело, что он хотел, чтобы он сделал статую из мрамора. Он сказал, что Микеланджело был единственным человеком в Италии, кто мог это сделать.
Скульптор работал в течение двух лет, чтобы создать эту статую так красиво, как это возможно. Когда статуя была готова, много людей, собравшихся на площади, где он стоял. Все ждали губернатора. Наконец, он вышел, в сопровождении самых богатых людей города. Губернатор выглядел довольным, и, увидев выражение его лица, люди думали, что он любил статуя. Так они все были удивлены, услышав его слова, что он не похож на скульптора работы на всех, потому что статуи нос был слишком длинным.
- Вы можете сделать нос короче? ” губернатор спросил Микеланджело.
Те, кто слышал вопрос ожидается, скульптор, чтобы рассердиться, но, к своему великому Микеланджело спокойно ответил, что он не станет возражать, изменение формы носа.
Когда губернатор был не глядя, он взял горсть мраморной пыли и подошел к статуе. Он сделал вид, что усердно работать. Стоя спиной к губернатору, он бросил мраморной пыли, который он подобрал мало-помалу, чтобы губернатор поверить, что он действительно изменению формы носа. Губернатор подумал, что скульптор делал, как ему было велено, и поэтому, когда Микеланджело закончил работу, он гордо сказал : "Теперь статуя замечательно".
Народ, который все это время молча, пока скульптор работал, понял, что сейчас он не сделал ничего, чтобы статуя, и закричала от радости.
Статуя, которая называется Давид, является одним из Микеланджело лучших работ. У нас есть копия этого, в музее Пушкина в Москве