Елена Захарова

Как переводиться Shelf-stable food? и что это значит?

По идее вот что это Shelf stable food (sometimes ambient food) is food of a type that would normally be stored refrigerated but which has been processedso that it can be safely stored in a sealed container at room or ambient temperature for a usefully long shelf life. For instance, the first shelf stable formulation of ranch dressing, created in 1983, had a shelf life of 150 days.[1]

. Но я не знаю англ так что прошу перевести на русский

Можете ещё перевести Thermae Sylla Spa Wellness Hotel 😄

Aisha Ahmed

значит можно заготовить побольше и оно будет лежать на полочке, не портиться. Для быстрых перекусонов. stable, здесь как непрортящийся

Александр

Полка с едой. Это значит, что на полке есть еда.

Юлия

Еда с длительным сроком хранения.