Александр Михеев

как перевести на англ предложение?

предложение: "Психология человека такова, что сам процесс игры может сделать нас счастливее. "

правильный ли этот перевод?
Human psychology is such that the game itself can make
us happier.

David Region

Психология это наука, вы наверное имели в виду "психика"
Human mind works in such a way that even the process of game playing can make us happier
или
Due to the human nature the process of game playing by itself can make us happier.

Сергей Тулайкин

По-моему, лучше так: "Human psychology is such that playing games itself can make us happier".