Алексей Пискунов

помогите перевести предложения на англ. яз, чтобы было все складно.

1) прошу прощения за задержку ответа. летом предстоит очень много дел, я планирую переезжать в другой город, и в том числе менять место учебы, и поэтому вряд ли заметно пройдет для меня это предстоящее лето. хотя, планирую безусловно путешествовать в свободное от дел время.

Нина Соколова

I'm really sorry for my late answer. it's going to be a very busy summer for me. I'm planning to move to another town/city and on the top of that to change my school/college. So there nothing exciting to look forward (тут не каждый согласится что это будет скучное для вас лето. ведь переезд это всегда что то новое)
However I'm planning to do some travel as well in my free time.

Татьяна Степанова

1) beg pardon for the delay of the answer. Summer there is plenty of deals, I plan to move in the other city, and including change the place of the training, and so hardly will noticeably pass for me this forthcoming summer. Though, plan certainly to travel in free time from deals.