Mary Leto

СРОЧНО!!! АНГЛИЙСКИЙ!!! нулевой артикль в английском

Выпишите предложения, где слова используются с нулевым
артиклем.
1.My mother is fond of breeding _ cats.
2.It is _most extremal kind of sport, in my _ opinion.
3._Shopping is my only _ hobby. I like buying _ clothes, _bags and _ jewellery.
4.It was _ best disco night in my life.
5.I’m interested in planting _ tulips. Look at _ red tulip. It is wonderful!
6.I like swimming in country_ ponds. But I’m afraid of _ leeches, _ frogs and _ different

Аза Моргошия

1. My mother is fond of breeding cats.
2. It is the most extremal kind of sport, in my opinion.
3. Shopping is my only hobby. I like buying clothes, bags and jewellery.
4. It was the best disco night in my life.
5. I’m interested in planting tulips. Look at the red tulip. It is wonderful!
6. I like swimming in country ponds. But I’m afraid of leeches, frogs and different.