Сергей Новиков

переведите, пожалуйста, на английский язык!

2-Привет, Таня!
2-У меня все хорошо, а у тебя как дела?
2-Таня, я слышала, что ты пишешь работу по английскому языку.
2-Какая тему у твоего доклада?
2-Мне кажется это очень интересная тема.
2-Я всегда думала, что в англоязычных странах используют лишь две формы обращения-Мисс и Мистер.
2-Таня, а чем отличается мисс от миссис?
2- Как еще делятся формы обращения?
2-И Как например нужно обратиться к незнакомцу, чтобы показать свое уважение?
2-А как лучше всего обратиться к полицейскому?
2-Таня, а правила обращения в этих странах такие же, как у нас?
2-Когда люди встречаются, они обычно говорят-How do you do?
2-Я слышала, что англичане при встречи со знакомым на улице прикладывают руку к шляпе. Это правда?
2-Спасибо, Таня, Благодаря тебе я узнала много нового.

ребят, в переводчике времена не те ставит. кто знает, помогите с временами в переводе!

Ел
Елена

2 Hi, Tanya!
2-I am well, and you have a case?
2-Tanya, I've heard that you write work in English.
2-What is the theme in your report?
2-I think this is a very interesting topic.
2-I have always thought that in English-speaking countries only use two forms of treatment, Miss and Mister.
2 Tanya, differs from Mrs. Miss?
2 - How are divided forms of treatment?
2-I Just like to ask a stranger to show respect?
2-What is best to contact the police?
2 Tanya, and the rules applying to these countries are the same as ours?
2 When people meet, they usually say-How do you do?
2-I heard that the British during the meeting with an acquaintance on the street to put a hand to his hat. Is this true?
2-Thank you, Tanya, Thanks to you, I learned a lot.

Елена Юн

2-hello, Tanya!
2-me everything is good, and at you how are you doing?
2-Tanya, I heard that you write work on English.
2-what subject at your report?
2-me it is very interesting subject.
2-always thought that in the English-speaking countries use only two forms addresses Miss and Mr.
2-Tanya, and than differs Ms. from Mrs.?
2-As address forms still share?
2-Such as it is necessary to address to the stranger to show the respect?
2 as it is best of all to address to the policeman?
2-Tanya, and corrected addresses in these countries same, how at us?
2-when people meet, they usually tell-How do you do?
2-heard that Englishmen at a meeting with the acquaintance on the street put a hand to a hat. It is the truth?
2-thanks, Tanya, Thanks to you I learned a lot of the new.