Грайр Арушанян

Помогите, пожалуйста, перевести такие идиомы:

To reap the harvest, at the rainbow's end, to brave the storm, to take a leap in the dark, to seal one's fate, to scale the heights, to reach the cross-roads (crossroads), to stir the ashes, to bend with the wind, a whited sepulchre

Максим Моисеенко

to reap the harvest - пожинать плоды,
at the rainbow's end - "после дождичка в четверг", несбыточная мечта,
to brave the storm - (делать что-либо) несмотря на опасности,
to take a leap in the dark - шагнуть в неизвестность,
to seal one's fate - решать чью-то судьбу,
to scale the heights - овладевать высотами,
to reach the crossroads - подойти к перепутью,
to stir the ashes - ворошить прошлое,
to bend with the wind - подчиняться обстоятельствам,
a whited sepulchre - ханжа, лицемер.