Ан
Анютка

помогите в 3 английских предложениях подчеркнуть инфинитив или причастие, определить их функцию

Подчеркните инфинитивы и причастия и определите их функции

1.Lasers to be placed on Earth satellites will transform solar radiation into laser beams.
2.While passing through the conductor, resistance results in the production of heat.
3.The problems being discussed include connecting to the Internet.

O:
O33O :)

1-to be placed-опред-е
2-passin-обстоят-во
3-being discussed-определ=е