Stas'm Был Здесь

напишите возможные концовки для завершения предложений

1/but for the teacher's explanation...
2/but for Mother's help ...
3/but for Fathers advice ...
4/but for my friend's criticism....
6/but for my uncle's visit....
7/but for my granddad...
8/but for the family's decision ...

Анастасия

/but for переводится как если бы не, без;
Тогда получается так:
1/but for the teacher's explanation.we would not have understood the rule
2/but for Mother's help . I would not have finished the work
3/but for Fathers advice ...I would not have made a right decision
4/but for my friend's criticism.. I would not have correct my mistakes in the essay
6/but for my uncle's visit.. I would not have met my new aunt
7/but for my granddad... I couldn't have written an interesting story
8/but for the family's decision .. I would have marry John

Александр Кравцов

1.I had to be in class; 2.my sisiter tried a lot. 3.there was nobody to follow. 4.I needed much more time. 6. we must prepare the guest's room.7.it was impossible to understand. 8. the relatives were not ready at all.