Юл
Юлия

Помогите пожалуйста перевести на русский: Pollution Our oceans have long been used as an intentional dumping ground f

Pollution

Our oceans have long been used as an intentional dumping ground for all sorts of waste including sewage, industrial run-off and chemicals. In more recent times, policy changes in many countries have reflected the view that the ocean does not have an infinite capacity to absorb our waste. However, marine pollution remains a major problem and threatens life in the sea at all levels.

Some marine pollution may be accidental, for example, oil spills caused by tanker accidents. Some may be indirect, when pollutants from our communities flow out to sea via stormwater drains and rivers. Some effects may not be immediately obvious, for example, bioaccumulation – the process where levels of toxic chemicals in organisms increase as they eat each other at each successive trophic level in the food web.

All marine pollution has the potential to seriously damage marine habitats and life in the sea. Scientists are concerned that marine pollution places extra stress on organisms that are already threatened or endangered.

Александр Джамалов

загрязнение

Наши океаны уже давно используется как преднамеренное свалкой для всех видов отходов, включая сточные воды, промышленные стоки и химических веществ. В более поздние времена, изменения политики во многих странах, нашла отражение точка зрения, что океан не имеет бесконечную способность поглощать наши отходы. Тем не менее, загрязнение морской среды остается серьезной проблемой и угрожает жизни в море на всех уровнях.

Некоторые загрязнения морской среды может быть случайным, например, разливов нефти вызвано аварий танкеров. Некоторые из них могут быть косвенными, когда загрязняющих веществ от наших общин вытекать в море ливневых стоков с помощью и рек. Некоторые эффекты могут быть не сразу очевидны, например, биоаккумуляции - процесс, в котором уровни токсичных химических веществ в организме увеличится, как они едят друг друга на каждый последующий трофический уровень в пищевой сети.

Все загрязнения морской среды имеет потенциал, чтобы нанести серьезный ущерб морской среде обитания и жизни в море. Ученые обеспокоены тем, что загрязнение морской среды ставит дополнительную нагрузку на организм, уже находящиеся под угрозой исчезновения.