Са
Санчеz

пожалуйста переведите мне этот текст с русского на английский)))

1)Если бы не ты, я не знаю, что бы я тогда делал. 2)Если бы не мамин телефонный звонок, я бы сейчас очень волновался. 3)Если погода улучшится, мы пойдём на прогулку. 4)Хоть бы кто-нибудь взял с собой карту! 5)Что бы вы сказали, если бы я попросил вашего совета? 6)Если бы ты был более осторожным вчера, ты бы не разбил мою любимую вазу. 7)Я люблю читать, но у меня мало свободного времени. Если бы у меня было бы больше времени, я бы смог больше читать.

Юрий Матяшев

If it were not for you, I do not know what
would I delal.2) If it were not for my mother's
phone call, I would now be very worried.3) If the weather improves, we will go to
progulku.4) If only someone had brought a map! What would you say if I asked your advice?
6) If you had been more cautious yesterday, you
would not have broke my favorite vase.7) I love to read, but I have little free
vremeni.Esli I had had more time, I would be
able to read more ..

Алексей Куликов

1) If it were not you, I don't know what I would did then.
2) If it were not my mother's phone call, I would was very worried now.
3) If the weather improves, we will go for a walk.
4) If would someone had brought a map!
5) What would you say if I asked your advice?
6) If you were more cautious yesterday, you would not have broke my favorite vase.
7) I love to read, but I have a little free time.
😎 If I had more time, I would read more.