Ольга Тимошинова

Выберите предложение, в котором инфинитив выполняет роль определения.

13.The data were collected during the experiments.
14.The experiments to be carried out in this laboratory will be very important.
15.Today there are computers to be carried in a pocket or about size of a typewriter.

Ирина

14. The experiments to be carried out in this laboratory will be very important.
experiments which are to be carried out