Алексей Шанов

Английский! ! Помогите разобраться!!!

Нужно составить предложения используя be going to, will в Present Simple и Present Countinious.
1) Nina often ...(visit) her parents.
2) I ...(be) rich one day !
3) According to my diary, we ...(meet) at 3 pm tomorrow.
4) We ...(win) the European Cup next year.
5) The national Theatre ...(celebrate) its thirtieth anniversary soon.

Евгений Грачев

>will в Present Simple
Ясно.

Св
Светлана

1) will visit...
2)I'm going to be rich...
3) we will meet...
4) We are going to win ...
5)will celebrate (..is celebrating - возможно)

Олька

1) Nina often visits her parents. (to be going to, will - в настоящем времени не используются)
2) I will be rich one day ! (to be going to - для намерений, основанных на четких доказательствах)
3) According to my diary, we are going to meet at 3 pm tomorrow.
4) We are going to win the European Cup next year.
5) The national Theatre will celebrate its thirtieth anniversary soon.