Дмитрий Листопад

Нужно исправить ошибки в этом тексте. Поможете?

The flora within the Cocora Park is diverse. There is woodland areas dominated by snow gums, low growing shrubs, wildflowers and herbs and bog areas where vegetation varyes from water-loving sphagnum moss to sedges and heaths. On the lower slopes there are various types of eucalyptus forests, while the plateau is dominate by plants that can withstand prolonged wet periods and below-freezing temperatures.
Within 140 km of walking trucks in summer, and downhill and cross-country skiing and tobogganing in winter, the park is being a favorite holiday destination.
With it’s massive granite furs, sparkling mountain streams, gnarled snow gums, delicate wildflowers, spectacular views of surrounding river valleys and deep snow fields in winter, Cocora is one of most popular high country parks.

Настя, как в переводчике-то посмотреть? О_о Он сам ошибок делает еще больше...

Да, в том-то и задание, исправить все ошибки. Я их исправляю-то но они остаются, что-то пропускаю все-же. Поэтому вот и прошу помочь.

Да Word нашел парочку, но это лишь малая часть.

Елена

the cocora"s park flora is diverse. например, я бы так написала
а еще в глаза бросается отсутствие артикля cocora is the one of THE most popular....
а откуда взяли текст?
я пригляделась - ошибок море. в построении предложения. вообще лень переписывать. 3-е предложение все наизнанку

Раечка Рагимова

В переводчике посмотри)))

Алексей Рудик

Даже Ворд нашел три ошибки. И еще минимум две не нашел )