Нурбек Абийбилаевич

Помогите с англ. языком, не идет что-то

Подчеркните в них глаголы-сказуемые, определите их видо-временные формы и укажите их инфинитив.

1. For Muscovites Red Square is one of the most beautiful places in the world.
2. Red Square got its name in the 17th century from the Russian word "Krasnaya" which means beautiful
3. The construction of Moscow's metro began in 1932.
4. Today Moscow Metro has mare than 140 stations.

Ирина Панина

is (to be) - present simple active (настоящее простое время. действительный залог)
got (to get)- past simple active (прошедшее простое, действительный)
began (to begin) - past simple active
has (to have) - present simple active
has more than