Вероника

Помогите составить диалог не тему праздник

помогите составить диолог между двумя персонажами, сцена происходит на празднике, один подходит к своему другу который стоит в стороне от толпы и не празднует, и спрашивет почему он не празднует с остальными? и хочет убедить его что бы он тоже праздновал...

Сергей Давлетшин

-Hi!
-What's happened? Why do you stand here and don't want to join us?
-Unfortunately I don't know anybody at this party.
-It is not a problem, Let's go, I'll introduce you to everybody!
-No, thanks, I'm a bit shy. Honestly I'm a very self-conscious person.
-Everything will be okay, it's a good company to meet!
-I have a doubt about it.
-You may trust me, they are very cheerful and kind people.
-Okay, you persuade me.