Николай Чуланов

рассказ о семье на английском языке для 2 класса

Меня зовут Алена .Мне 8лет. Я живу с мамой бабушкой дедушкой. У меня есть животные собака кот попугай.

Александр Старченко

My name is Alyona. I am 8 years old. I live with my mum, granny and gradfather. I have pets, a dog, cat and parrot.
А сами не можете составить? ? это же элементарно)))))))))

Поплаухин Валерий

в гугл переводчик пишите все на русском, а он переведет .

Юля Андреева

My name is Alena. I'm 8 years old. I live with my mother, my grandmother (granny) and my grandfather. I have a dog, a cat and a parrot.

Зюлькина Екатерина

My name is Sasha. I'm 12 years old. I live with my mother, my grandmother (granny) and my grandfather. I have a dog, a cat and a parrot.

Владимир Пронин

my name is alena.i am eight.my family is big.i live with mom,grandmom,grandfather.i have cat,dog and parrot and i love them very much.my mother is a teacher(например). she is very beautiful with her blue eyes and black long hair.my grandmother is very kind and clever.my grandfather is very strong man.he has kind eyes and a fair hair.we have very much a friendly family.i love them very much.думаю для 2класса достаточно.